Kto z Jussi, a kto z Amandą? Czyli słów kilka o nagrodach filmowych w Skandynawii.

Oscary, Złote Palmy, Złote Niedźwiedzie - te nazwy kojarzy pewnie większość z miłośników kina. Jednak temat nagród filmowych w krajach takich jak Finlandia czy Islandia nie jest zbyt często poruszany, dlatego postanowiłem, że pokrótce przybliżę co, kto i za co otrzymuje w Skandynawii nagrody filmowe. Szwecja


W Szwecji najważniejszą nagrodą filmową, przyznawaną przez Szwedzki Instytut Filmowy jest Złoty Żuk (Guldbagge). Statuetka, którą możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej jest, krótko mówiąc, bardzo oryginalna. Fantazyjnie ukształtowany żuk waży ok. 1,2 kg,  a jego projektantem jest Karl Alex Pehrson.
Pierwszym filmem, który otrzymał tę nagrodę był obraz Ingmara Bergmana pt. Milczenie, który nagrodzony został w 1964 roku. Milczenie nie było jedynym filmem Bergmana, który otrzymał statuetkę, bowiem Szwedzki Instytut Filmowy doceniał też takie obrazy jak Persona czy Szepty i krzykiOprócz dzieł Bergmana, nagradzanymi filmami były między innymi Zło (2004), Millenium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (2010) czy Intruz (2016).
Pełną listę laureatów można znaleźć pod tym adresem - ZŁOTE ŻUKI


Dania


Nagrodą filmową przyznawaną przez Duńską Akademię Filmową jest Robert. Nagrody wręczane są na zakończenie festiwalu Robert Festen, który odbywa się w Kopenhadze na początku lutego każdego roku. Nazwa nagrody pochodzi od imienia duńskiego rzeźbiarza - Roberta Jacobsena, który jest projektantem statuetki. 
Nagrody wręczane są od 1984 roku, a pierwszym laureatem w kategorii najlepszy film był obraz Skonheden og udyret. Rok później najlepszym filmem okazał się Element zbrodni Larsa von Triera, ale był to dopiero początek wyróżnień dla reżysera, bowiem jego filmy aż sześciokrotnie okazywały się najlepsze według Duńskiej Akademii Filmowej, która przyznała nagrodę za najlepszy film nawet kontrowersyjnemu i przez wielu krytykowanemu Antychrystowi. Oprócz filmów von Triera nagrody zostały przyznane między innymi w roku 2006 Jabłkom Adama, dwa lata później Sztuce płakania, a w 2014 roku Roberta otrzymało znane większości i recenzowane już na blogu Polowanie  z Madsem Mikkelsenem w roli głównej.
Pełną listę laureatów można znaleźć pod tym linkiem - ROBERTY


Norwegia


W norweskim świecie filmowym króluje Amanda, która jest nagrodą przyznawaną na Norweskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Statuetki przyznawane są od 1985 roku, a pierwszym filmem, który ją zdobył był Pas Oriona. Jednak dużo bardziej popularnymi w naszym kraju filmami, które wyjeżdżały z Festiwalu z nagrodą w kategorii najlepszy film, były między innymi Historie kuchenne (2003), Człowiek, który pokochał Yngvego (2008), Wyspa skazańców (2011) czy Fala (2016). W tym roku Festiwal odbędzie się pod koniec sierpnia, a filmem, który będzie miał najwięcej okazji do zdobycia statuetki będzie Thelma, która może pochwalić się aż dwunastoma nominacjami.
Pełną listę laureatów można znaleźć pod tym linkiem - AMANDY


Finlandia


Ta niepozorna, skromna statuetka to Jussi, czyli nagroda przyznawana przez Fińską Fundację Filmową. Osobiście byłem mocno zaskoczony, kiedy zobaczyłem, że pierwszą nagrodę przyznano w... 1944 roku, czyli dużo wcześniej niż w poprzednio omawianych krajach. Obrazem, który dostąpił tego zaszczytu był Valkoiset ruusut. W późniejszym okresie zdarzały się lata, kiedy główną nagrodę otrzymywały dwa filmy, a w 1973 roku nawet trzy. Pomimo tego, że znaczna większość filmów, które otrzymywały nagrodę nie może się pochwalić zbytnią popularnością w naszym kraju, jest jednak kilka tytułów, które stały się bardziej rozpoznawalne wśród publiczności poza Finlandią. Przede wszystkim wymienić można tytuły: Człowiek bez przeszłości (2003), Kraina mrozu (2006), Czarny lód (2008) czy Lapońska odyseja, która otrzymała nagrodę w roku 2011.
Pełną listę laureatów można znaleźć pod tym linkiem - NAGRODY JUSSI


Islandia


I na koniec przenosimy się na Islandię. Pan, którego widzicie na zdjęciu to Sigurdur Sigurjónsson trzymający w dłoni nagrodę Edda, będącą wyróżnieniem przyznawanym przez Islandzką Akademię Filmową i Telewizyjną. Aktor otrzymał ją w 2016 roku za rolę w filmie Barany. Islandzka opowieść. Sam film również otrzymał wtedy statuetkę w kategorii najlepszy film. Nagrody Edda są najmłodszymi z omawianych, bowiem przyznaje się je dopiero od 1999 roku i wręcza każdego roku w stolicy kraju - Reykjaviku. W 1999 roku statuetkę otrzymał film Honor domu, a w późniejszych latach wyróżniano między innymi obrazy takie jak Noi albinoi (2003), Wulkan (2012) czy Serce z kamienia (2017).
Pełną listę laureatów można znaleźć pod tym linkiem - NAGRODY EDDABrak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów | x.